+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Metody obróbki szkła

Aby dostosować szkło do różnych zastosowań i wyrobów, niezbędna jest profesjonalna obróbka szkła. Przy użyciu odpowiednich technologii i narzędzi można wykonać zarówno elementy użytkowe, jak i dekoracyjne. Poznajmy metody przetwórstwa szkła, dzięki którym powstają szklane drzwi, daszki czy panele.

Jakie są metody obróbki szkła i jakie jest ich zastosowanie?

– Szlifowanie: Tafla szkła, czy to do wyrobu mebla, czy lustra, musi zostać pozbawiona nierównych i ostrych krawędzi. W tym celu brzegi szlifuje się i poleruje.

– Rozkrój: Kiedyś arkusze szkła krojono ręcznie, przy użyciu nożyków. Dziś zakłady szklarskie wyposażone są w większości w stoły do rozkroju szkła płaskiego. Dzięki nim tafle można łatwo ciąć na potrzebne kawałki.

– Fazowanie: Ta technika obróbki szkła służy do uzyskania ozdobnej krawędzi tafli. Ścięcie krawędzi nadaje jej bardziej efektowny wygląd i daje efekt załamywania światła. Taki zdobny szlif stosuje się głównie w przypadku luster, elementów mebli czy schodów. 

– Piaskowanie: Jest to proces obróbki szkła materiałem ściernym doprowadzanym pod ciśnieniem. W rezultacie otrzymujemy lekko matową taflę. Techniką piaskowania możemy tworzyć wzory lub matowić całe tafle.

– Lakierowanie: To metoda zdobienia szkła. Na płaską taflę można nanieść lakier w wybranym kolorze, który następnie utwardza się, nadając warstwie trwałości.

– Hartowanie: Ta technika obróbki służy do zwiększania wytrzymałości dużych tafli szkła. Szkło jest najpierw ogrzewane, a następnie natychmiast schładzane. W wyniku tego procesu otrzymujemy materiał o dużo większej trwałości, idealny do elementów konstrukcyjnych budynków.

– Wiercenie: Czasami montaż szklanej tafli wymaga wywiercenia w niej otworu. Wykonanie go wymaga profesjonalizmu i precyzji, aby struktura szkła pozostała nienaruszona.

Wróć do bloga