+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Piaskowanie szkła. Charakterystyka procesu

Szkło to materiał, który ma bardzo wiele zastosowań. Da się je wykorzystywać zarówno w celach czysto praktycznych, jak i w celach estetycznych. Ta pierwsza funkcja szkła sprawdza się chociażby w budownictwie oraz we wzornictwie przemysłowym. Druga natomiast w dziedzinach, które mają związek z wszelkiego typu dekoracją, a także aranżacją wnętrz. Nie da się bowiem ukryć, że odpowiednio obrobione szkło po prostu pięknie się prezentuje.

Żeby uzyskać szkło, które estetycznie wygląda, materiał ten poddaje się specjalnym procesom. Jednym z najczęściej stosowanych jest piaskowanie. To działanie mechaniczne, które wiąże się z wykorzystaniem silnego strumienia powietrza. Strumień ten jest kierowany na szkło, aby je odpowiednio obrobić. Samo powietrze nic by jednak nie zdziałało, gdyby nie był w nim zawarty dodatkowy komponent – tym zaś jest materiał ścierny.

Zastosowanie piaskowanego szkła

Dzięki temu, że w strumieniu powietrza kierowanym na szkło znajduje się materiał ścierny, staje się możliwe wykonywanie wszelkiego typu wzorów oraz napisów. Miejsca, które zostają potraktowane strumieniem, stają się bowiem matowe i mocno odznaczają się na tle tych przejrzystych. Taka technika umożliwia ozdabianie bardzo wielu obiektów. W kontekście domowym stosuje się ją chociażby do obrabiania wazonów czy zastawy stołowej.

Piaskowane szkło jest również w stanie stać się materiałem na wyjątkowe upominki. Da się bowiem z niego otrzymywać różnego rodzaju statuetki czy trofea. Fantazyjny wzór na takim obiekcie dodaje mu szyku i czyni z niego idealną nagrodę za wygraną konkursu.

Piaskowane szkło można jednak wykorzystywać nie tylko w skali mikro, tak jak w przypadku zastawy czy podarunków, lecz również w skali makro. W tym kontekście szkło jest przede wszystkim doskonałym materiałem na różnego rodzaju elementy konstrukcji. Da się z niego produkować szklane drzwi, balustrady, a nawet ściany. Takie rozwiązanie nie dość, że jest bardzo estetyczne i eleganckie, to w dodatku nadaje pomieszczeniom nowoczesny charakter.

Wróć do bloga