+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Jak prawidłowo wiercić otwory w szkle?

Szkło to niewychodzący z mody element wyposażenia wnętrz. O wiele szlachetniej prezentuje się w kabinie prysznicowej niż tworzywo, doskonale wygląda jako blat stołu oraz dodaje przestronności klatce schodowej, gdy użyjemy jego tafli zamiast zwykłych poręczy ze szczebelkami. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wierci się otwory w szkle? Jak to możliwe, że tak delikatny materiał nie pęka?

Wiercenie w domu

Wiercenie szkła w domu jest możliwe, jednak należy to robić spokojnie, cierpliwie i z uwzględnieniem podstawowych zasad. Przede wszystkim taflę należy umieścić na powierzchni, na której nie będzie się ślizgać. Powinna ona być miękka (koc, ręcznik), by amortyzować nacisk wiertarki. Do wiercenia potrzebne będą odpowiednie wiertła do szkła – delikatniejsze niż te, których używa się do drewna czy metalu. Urządzenie należy ustawić na niskie obroty i kontrolować jego siłę nacisku na taflę. Wiertło warto chłodzić wodą lub terpentyną, robiąc przerwy w pracy. Można też dookoła miejsca wiercenia stworzyć brzegi np. z plasteliny i wlać do niego ciecz. Po wykonaniu otworu jego brzegi można delikatnie zeszlifować.

Pomoc fachowca: usługi szklarskie

Wywiercenie otworu w szkle nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które rzadko majsterkują. Zawsze istnieje ryzyko, że tafla po prostu pęknie, lub przy otworze pojawią się „pajączki”. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług szklarskich i powierzenie tego zadania specjaliście. Możesz wtedy mieć pewność, że otwór zostanie wykonany idealnie, a tafla w żaden sposób nie ucierpi. Profesjonaliści korzystają też z odpowiednich rękawic, okularów ochronnych itp. Jeśli ich nie posiadasz, wiercąc szkło na własną rękę, narażasz się na poważne uszkodzenia ciała.

Wróć do bloga