+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Czym są szyby zespolone?

Rodzaj zastosowanych szyb w budownictwie ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania budynku, ale też jego eksploatacji. Dlatego coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na jakość stosowanych szyb w ich inwestycji, a wielu decyduje się na montaż szyb zespolonych. Wyjaśniamy czym one są i dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym jest szyba zespolona?

Szyba zespolona składa się z dwóch lub trzech szyb, które tworzą komorę międzyszybową. Komora zawiera zazwyczaj powietrze lub gazy. Szyby są od siebie oddzielone i dodatkowo uszczelnione w procesie zespalania, w którym używa się do zabezpieczenia szyb ramki dystansowej, mas uszczelniających oraz substancji odpowiadających za absorbcję prawy wodnej. Szyby muszą spełniać obowiązujące normy budowlane PN-EN 1279-5, a wszystkie wykonane w naszym zakładzie szyby zespolone posiadają specjalne oznaczenie CE.

Rola i działanie szyb zespolonych

Szyby zespolone dzięki swojej budowie charakteryzują się dużą szczelnością przed przenikaniem przez nie wilgoci, ale też dźwięku. Świetnie sprawdzają się w miastach, gdzie mieszkania zlokalizowane są przy ruchliwych ulicach, a mieszkańcom zależy na ciszy we wnętrzu ich przytulnego mieszkania. Szyby zespolone charakteryzują się również wysokimi parametrami termicznymi, które pozwalają na zachowanie komfortu we wnętrzu. Wpływa to również na ograniczenie zużycia energii przez co inwestor może zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych na ogrzewaniu.

Charakterystyka szyb zespolonych

Wspomniana wcześniej norma budowlana wpływa na zachowanie wysokiej jakości okien z szybami zespolonymi. Ich największą cechą jest bezpieczeństwo użytkowe. Szyby zespolone są odporne na działanie wysokich temperatur powstających również na skutek pożarów, odporne na włamanie, czyli uderzenia ciężkim narzędziem bezpośrednio w taflę szyby. Ponadto szyby są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak mróz, wiatr niosący za sobą piasek czy inne zanieczyszczenia mogące zarysować szybę, ale też doskonale odbijają promienie słoneczne zapewniając komfort temperaturowy we wnętrzu. Ze względu na wszystkie te właściwości okna z szybami zespolonymi cieszą się rosnącą popularnością ze strony właścicieli domów jednorodzinnych, ale też deweloperów, którzy stawiają na jakość oraz zeroemisyjność w nowoczesnych budynkach.

Wróć do bloga