+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Jak dbać o lustra w łazience?

Trudno wyobrazić sobie praktyczną łazienkę bez lustra. Po umyciu rąk zazwyczaj odruchowo spoglądamy w nie, by skorygować swój wygląd przed wyjściem z pomieszczenia. Lustra łazienkowe znacząco pomagają w porannej toalecie, wykonaniu makijażu czy ułożeniu fryzury. Często pełnią również funkcje dekoracyjne i optycznie powiększają niewielkie łazienki. Jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej? Sprawdźmy!

Co warto wiedzieć o myciu luster?

Wiele osób myjąc lustra, korzysta ze środków do mycia szyb – powierzchnie te wydają im się identyczne. To jednak błąd. Lustro odbija obrazy dzięki dodatkowej srebrnej warstwie umieszczonej od jego spodu. Jest ona stosunkowo wrażliwa na działanie silnych detergentów, które po prostu mogą ją zniszczyć. Dlatego specjaliści produkujący lustra odradzają stosowanie tego typu środków, a jeśli już ktoś ma z nich korzystać, zalecają wybieranie produktów o neutralnym odczynie 7 pH. Absolutnie zakazane jest stosowanie środków żrących, mocno kwaśnych, mocno zasadowych i rozpuszczalników. Niewskazane jest również czyszczenie luster mleczkami do czyszczenia np. umywalki czy wanny. Te zawierają drobinki, które rysują powierzchnię lustra. Lustra najlepiej myć po prostu miękką ściereczką (lub papierowymi ręcznikami) i przegotowaną wodą. Część osób do wody dodaje odrobinę octu, by uzyskać piękny połysk. Trzeba jednak pamiętać, że ocet może zaszkodzić srebrnej powłoce lustra.

Jak myć lustro?

Lustro najlepiej myć od góry do dołu, pamiętając, by wytrzeć je do sucha – zwłaszcza przy krawędziach. Wilgoć zbierająca w tych miejscach jest szkodliwa dla wspomnianej srebrnej powłoki. Powstawaniu smug zapobiegają szybkie, energiczne ruchy. Dobrym pomysłem jest spryskanie powierzchni środkiem antystatycznym do mycia mebli i jego natychmiastowe wtarcie w lustro (podobnie można zrobić z pianką do golenia). Produkty te ograniczą parowaniu lustra i osiadaniu na nim kurzu.

Wróć do bloga