+48 56 46 258 32

Grudziądz
ul. Groblowa 13

pn.-pt. 7:00 - 16:00
sob. 8:00 - 13:00

Czym charakteryzuje się szkło antyrefleksyjne?

Tafle szkła są wykorzystywane na różne sposoby wykraczające poza tradycyjne przeszklenia montowane w budynkach mieszkalnych czy użytkowych. Coraz częściej rozmaite wyroby ze szkła stają się ważnymi elementami konstrukcji, służąc jako fasady, a także są przydatne do aranżowania i wyposażania wnętrz jako ścianki działowe, drzwi wewnętrzne, a także balustrady czy kabiny prysznicowe. W Toruniu szeroki asortyment wyrobów ze szkła jest dostępny w firmie Szklar-Bud, wykonującej także m.in. daszki szklane, panele ścienne i lustra. Mnogość zastosowań oznacza jednak konieczność używania szkła różnego rodzaju, w tym także pokrytego specjalnymi powłokami zewnętrznymi. Jedną z popularnych opcji jest wykorzystywanie warstw antyrefleksyjnych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czemu służą warstwy antyrefleksyjne?

Powierzchnia tafli wykonanej ze szkła przepuszcza promieniowanie słoneczne w zakresie uzależnionym od rodzaju użytego materiału. Tam, gdzie ważna jest maksymalna przezierność, stosuje się zwykle szkła wyprodukowane w technologiach, które podnoszą ten współczynnik do możliwie najwyższego poziomu. Mimo tego pewna ilość światła będzie odbijała się od powierzchni szyby. Z reguły jest to ok. 8%, ponieważ przy każdym przejściu przez granicę ośrodka szkło-powietrze rozpraszane jest ok. 4% padającej wiązki. W takich zastosowaniach jak choćby produkcja paneli słonecznych będzie to istotne, stąd tafle są pokrywane specjalnymi powłokami o właściwościach antyrefleksyjnych, które modyfikują własności materiału w tym obszarze.

Co trzeba wiedzieć o powłokach antyrefleksyjnych?

Warstwy antyrefleksyjne to dziś zwykle układy wielopowłokowe, w których stosuje się na zmianę warstwy o wysokim i niskim współczynniku załamania światła, co pozwala na obniżenie odbić do poziomu nawet ok. 0,5%. Powłoki te powstają z różnych materiałów, jednym z używanych najczęściej jest dwutlenek tytanu łączony z dwutlenkiem krzemu.

Wróć do bloga